Parametrics
IS61WV25616BLL-10TLI absolute maximum ratings: (1)terminal voltage with respect to GND:-0.5V to VDD+0.5V; (2)VDD relates to GND:-0.3V to 4.0V; (3)storage temperature:-65 to +150℃; (4)power dissipation:1.0W.
Features
IS61WV25616BLL-10TLI features: (1)high-speed access time:8, 10, 20ns; (2)low active power:85mW; (3)low standby power:7mW CMOS standby; (4)single power supply:2.4 to 3.6V; (5)fully static operation: no clock or refresh required; (6)three state outputs; (7)data control for uppear and low bytes; (8)industrial and automotive temperature support; (9)lead-free available.